Derfor støtter sponsorerne:
- Dansk Hesteforsikring vil gerne støtte det gode initiativ, siger Merete Leth Keller. Hun håber, at det giver hesteejere yderligere kendskab til deres produkter, og at kunderne ser positivt på at Dansk Hesteforsikring yder dressursporten hjælp.
Også hos en af Danmarks største salgsstalde og hingstestationer er der stor tilfredshed:
- Vi er nødt til at udvikle talenter for at udklække nye ryttere til eliten. Hos Blue Hors lever vi af, at sælge og købe heste til ryttere på forskellige niveauer i dansk ridesport. Derfor støtter vi Dressurens Venner og vi synes, at vores penge går til en rigtig god sag, siger Esben Møller fra Blue Hors Dressage.
Hos Tophorse A/S er der heller ingen tvivl. Dressurens Venner er virkelig med til at fremme og holde fokus på dressuren i Danmark.
- Konkurrencen er virkelig blevet skærpet og det er nu kun nuancerne, der bestemmer en podieplads. I denne tid er både Danmarks Idrætsforbund og Dansk Rideforbund presset på økonomien og yder ikke bidrag til psykolog, dyrlæge og fysioterapeut ved de store stævner. Det er her Dressurens Venner er vigtige, da vi med et mindre beløb kan sikre, at rytterne får de bedste forhold, siger Bent Neergaard fra Tophorse A/S.
Vil du også være sponsor for Dressurens Venner? Klik her
Vil du være medlem? Klik her